TRVF-0100G-0010
Merit Sensor
753-TRVF-0100G-0010
TRVF-0100G-0010
Mfr.:
Description:
ECAD Model:
In Stock: 8
Stock:
8 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 250)
1.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Merit Sensor
Product Category: Board Mount Pressure Sensors
RoHS:
Gauge
100 psi
2.5 %
Digital / Analog
SMD/SMT
5 V
- 40 C
+ 150 C
TRVF
Reel
Cut Tape
Brand: Merit Sensor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Operating Supply Current: 7 mA
Port Size: 4.13 mm x 2.76 mm
Product Type: Board Mount Pressure Sensors
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: Sensors
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Voltage - Min: 4.5 V