1510-100G-021
Merit Sensor
753-1510-100G-021
1510-100G-021
Mfr.:
Description:
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 250)
1.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Merit Sensor
Product Category: Board Mount Pressure Sensors
RoHS:
Gauge
100 psi
2.5 %
Digital, Analog
Through Hole
I2C
5 V
Single Radial Barbless
DIP-8
- 40 C
+ 125 C
HTS
Reel
Cut Tape
Brand: Merit Sensor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Operating Supply Current: 6.5 mA
Product Type: Board Mount Pressure Sensors
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: Sensors
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Voltage - Min: 4.5 V