FL1P-8NJ-1-R12V
Mallory Sonalert
539-FL1P8NJ-1-R12V
FL1P-8NJ-1-R12V
Mfr.:
Description:
LED Panel Mount Indicators LED RED 8MM NUT 12VAC/DC
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Mallory Sonalert
Product Category: LED Panel Mount Indicators
RoHS:
35 deg
Indicators
Red
8 mm
Tab Terminal
622 nm
1500 mcd
Dome
FL1P
Brand: Mallory Sonalert
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
IP Rating: IP65
Maximum Operating Temperature: + 80 C
Minimum Operating Temperature: - 15 C
Mounting Type: Panel Mount
Product Type: LED Panel Mount Indicators
Factory Pack Quantity: 35
Subcategory: LED Indication
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FL1P Panel Mount LEDs
Mallory Sonalert FL1P Panel Mount LEDs are state-of-the-art LEDs with snap-in or nut mounting options. These LEDs come with faston/solder lug, screw, solder tab, tab, and wire termination styles. Mallory Sonalert FL1P LEDs are available in blue, green, red, and yellow illumination colors. These LEDs feature 6mm, 8mm, 10mm, 12mm, 16mm, and 22mm mounting hole sizes. The FL1P LEDs incorporate dome and round lens shape.