NMP1K2-KKHEEH-00
MEAN WELL
709-NMP1K2-KKHEEH-00
NMP1K2-KKHEEH-00
Mfr.:
Description:
Modular Power Supplies – Assembled 1440W Medical Modular Power Supply
Availability
Stock:
Factory Drop Ship
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
30 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
MEAN WELL
Product Category: Modular Power Supplies – Assembled
Delivery Restrictions:
RoHS:
264 VAC, 370 VDC
1.2 kW
6 Output
48 V
48 V
24 V
12 V
12 V
24 V
Panel
Enclosed
250 mm
127 mm
41 mm
88.5 %
Medical
EN60601-1
NMP1K2
Brand: MEAN WELL
Compliance: EN60601-1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 30 C
Output Current-Channel 1: 5 A
Output Current-Channel 2: 5 A
Output Current-Channel 3: 10 A
Output Current-Channel 4: 20 A
Output Current-Channel 5: 20 A
Output Current-Channel 6: 10 A
Product Type: Modular Power Supplies
Factory Pack Quantity: 6
Subcategory: Power Supplies
Type: Modular Power Supply
Unit Weight: 2 kg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
NMP 650W/1200W Preassembled Modular Power Supplies
MEAN WELL NMP 650W/1200W Preassembled Intelligent Modular Power Supplies allow users to fully customize the output voltages by choosing from 5V, 12V, 24V, and 48V output modules. Multiple power modules can be connected in parallel to increase the output current, while a serial connection can increase the output voltage. These 650W/1200W power supplies offer intelligent control functions such as a remote ON-OFF (by section or entire system) and a 5V auxiliary output to drive devices. Additional programming functions include constant current level (PC) and output voltage programming. MEAN WELL NMP 650W/1200W Preassembled Intelligent Modular Power Supplies are ideal for various industrial and medical applications.