V575LS40AP
Littelfuse
576-V575LS40AP
V575LS40AP
Mfr.:
Description:
Varistors 575V 220pF
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 3200   Multiples: 400
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 400)
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Bulk
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: Varistors
RoHS:
LA
MOVs
PCB Mount
Radial
575 VAC
730 VDC
1.5 kV
14 mm
4.5 kA
220 pF
- 55 C
+ 85 C
Reel
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Rating: 4.5 A
Product Type: Varistors
Factory Pack Quantity: 400
Subcategory: Varistors
Type: Line Voltage Operation, Radial Lead Varistor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
AC/DC Power Supply
ESD Protection Solutions
Smart Lock & Access Control Solutions
Varistors
Littelfuse Varistors are protective devices that offer several important features, such as overvoltage protection, peak current ratings from 20A to 70,000A, and peak energy ratings from 0.01J to 10,000J. The mounting options serve a wide range of applications. Littelfuse Varistors also offer many form factor and protection ranges, rugged cost-effective protection, thermal protection options, and RoHS compliance.
LA Varistors
Littelfuse LA Varistors are radial lead, transient voltage surge suppressors (MOVs) that are designed to be operated continuously across AC power lines. These UL-recognized varistors require very little mounting space and are offered in various standard lead form options. Littelfuse LA Varistors are available in model sizes 7mm, 10mm, 12.5mm, 14mm, 20mm, and 23mm. They have a voltage range from 130V to 1000V, and an energy absorption capability up to 360J.