V320LA40BPX10
Littelfuse
576-V320LA40BPX10
V320LA40BPX10
Mfr.:
Description:
Varistors RADIAL VARISTOR 20MM ROHS / LEAD FREE
ECAD Model:
In Stock: 640
Stock:
640 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
19 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Littelfuse
Product Category: Varistors
RoHS:
LA
MOVs
PCB Mount
Radial
320 VAC
420 VDC
540 V
810 V
20 mm
6.5 kA
150 J
750 pF
- 55 C
+ 85 C
Bulk
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Varistors
Factory Pack Quantity: 400
Subcategory: Varistors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
AC/DC Power Supply
ESD Protection Solutions
Smart Lock & Access Control Solutions
Varistors
Littelfuse Varistors are protective devices that offer several important features, such as overvoltage protection, peak current ratings from 20A to 70,000A, and peak energy ratings from 0.01J to 10,000J. The mounting options serve a wide range of applications. Littelfuse Varistors also offer many form factor and protection ranges, rugged cost-effective protection, thermal protection options, and RoHS compliance.
LA Varistors
Littelfuse LA Varistors are radial lead, transient voltage surge suppressors (MOVs) that are designed to be operated continuously across AC power lines. These UL-recognized varistors require very little mounting space and are offered in various standard lead form options. Littelfuse LA Varistors are available in model sizes 7mm, 10mm, 12.5mm, 14mm, 20mm, and 23mm. They have a voltage range from 130V to 1000V, and an energy absorption capability up to 360J.