V130LC10CPX2855
Littelfuse
576-V130LC10CPX2855
V130LC10CPX2855
Mfr.:
Description:
Varistors 14MM Radial
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 3750   Multiples: 750
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: Varistors
RoHS:
C-III
Bulk
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Varistors
Factory Pack Quantity: 750
Subcategory: Varistors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
AC/DC Power Supply
ESD Protection Solutions
Smart Lock & Access Control Solutions
Smart Metering Solutions
C-III Radial Leaded Metal-Oxide Varistors
Littelfuse C-III Radial Leaded Metal-Oxide Varistors (MOVs) are designed for applications requiring high surge energy and superior multiple pulse absorption ratings. The C-III varistors are supplied in 10mm, 14mm, and 20mm disc versions with various lead options. A unique dielectric material formulation produces more repetitive surge ratings than other MOV types. The C-III varistors are primarily intended for use in AC line Surge Protection Device (SPD) products and similar applications requiring high transient energy and peak current capability in a relatively small package size.
Varistors
Littelfuse Varistors are protective devices that offer several important features, such as overvoltage protection, peak current ratings from 20A to 70,000A, and peak energy ratings from 0.01J to 10,000J. The mounting options serve a wide range of applications. Littelfuse Varistors also offer many form factor and protection ranges, rugged cost-effective protection, thermal protection options, and RoHS compliance.