V130LA10AP
Littelfuse
576-V130LA10AP
V130LA10AP
Mfr.:
Description:
Varistors 130V 1000pF
ECAD Model:
In Stock: 5.937
Stock:
5.937
Can Dispatch Immediately
On Order:
7.000
Expected 7/6/2026
Factory Lead Time:
14
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Littelfuse
Product Category: Varistors
RoHS:
LA
MOVs
PCB Mount
Radial
130 VAC
175 VDC
184 V to 228 V
340 V
14 mm
4.5 kA
38 J
1000 pF
- 55 C
+ 85 C
Bulk
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Rating: 50 A
Length: 12 mm
Product Type: Varistors
Factory Pack Quantity: 700
Subcategory: Varistors
Type: Radial Lead Varistors
Part # Aliases: 576-V130LA10A V130LA10A
Unit Weight: 2,869 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
AC/DC Power Supply
ESD Protection Solutions
Smart Lock & Access Control Solutions
Varistors
Littelfuse Varistors are protective devices that offer several important features, such as overvoltage protection, peak current ratings from 20A to 70,000A, and peak energy ratings from 0.01J to 10,000J. The mounting options serve a wide range of applications. Littelfuse Varistors also offer many form factor and protection ranges, rugged cost-effective protection, thermal protection options, and RoHS compliance.
LA Varistors
Littelfuse LA Varistors are radial lead, transient voltage surge suppressors (MOVs) that are designed to be operated continuously across AC power lines. These UL-recognized varistors require very little mounting space and are offered in various standard lead form options. Littelfuse LA Varistors are available in model sizes 7mm, 10mm, 12.5mm, 14mm, 20mm, and 23mm. They have a voltage range from 130V to 1000V, and an energy absorption capability up to 360J.