TP5KP14A
Littelfuse
576-TP5KP14A
TP5KP14A
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 14V 5kW UNI-DIR TP5KP AEC-Q101
ECAD Model:
In Stock: 443
Stock:
443 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 800)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
RoHS:
Unidirectional
1 Channel
14 V
Axial
23.2 V
15.6 V
P600-2
219.8 A
5 kW
30 kV
30 kV
- 55 C
+ 150 C
5KP
AEC-Q100
Reel
Cut Tape
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Pd - Power Dissipation: 8 W
Product: TVS Diodes
Factory Pack Quantity: 800
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Vf - Forward Voltage: 3.5 V
Unit Weight: 2,100 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
LED Lighting Solutions
Transient Voltage Suppressor (TVS) Diodes
Littelfuse TVS (Transient Voltage Suppression) Diodes are a broad range of circuit protection products designed to protect electronic circuits against transients and overvoltage threats such as EFT (electrically fast transients) and ESD (electro-static discharge). Lightning strikes, inductive load switching, and ESD cause electrical over-stresses associated with the transmission on data lines and electronic circuits. Offered in a variety of surface mount and through-hole circuit board mounting formats, the TVS Diode portfolio includes high peak pulse current and peak pulse power options up to 20kA and 30kW, respectively. Littelfuse TVS Diodes are chosen for the fast response time (low clamping voltage), lower capacitance, and low leakage current. TVS Diodes are available in both unidirectional (unipolar) or bidirectional (bipolar) diodes circuit configurations.
5kW 5KP Transient Voltage Suppression Diodes
Littelfuse 5kW 5KP Transient Voltage Suppression Diodes are designed to protect sensitive electronic equipment from voltage transients caused by lightning and other transient voltage events. These diodes offer 5kW peak pulse capability at 10µs x 1000µs waveform. Littelfuse 5kW 5KP Transient Voltage Suppression Diodes are axial leaded, halogen free, and RoHS compliant. The diodes are ideal for the protection of I/O interfaces, Vcc bus, and other vulnerable circuits used in telecom, computer, industrial, and consumer electronic applications.