S6008NRP
Littelfuse
576-S6008NRP
S6008NRP
Mfr.:
Description:
SCRs SCR TO263 600V 8A STD THY
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 2500   Multiples: 2500
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: SCRs
REACH - SVHC:
Sxx08x
600 V
10 uA
8 A
1.5 V
15 mA
- 40 C
+ 110 C
SMD/SMT
D2PAK-2
Reel
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Holding Current Ih Max: 30 mA
Non Repetitive On-State Current: 100 A
Product Type: SCRs
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Thyristors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
High Voltage NEC 600V+ Circuit Protection
Electrical Vehicle DC Fast Chargers
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.