S4004DS1TP
Littelfuse
576-S4004DS1TP
S4004DS1TP
Mfr.:
Description:
SCRs 4A 50uA 400V Sensing
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: SCRs
RoHS:
REACH - SVHC:
Sxx04xSx
400 V
2 uA
4 A
1.6 V
5 V
800 mV
50 uA
- 40 C
+ 110 C
SMD/SMT
DPAK-2 (TO-252-2)
Tube
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Holding Current Ih Max: 4 mA
Non Repetitive On-State Current: 20 A
Product Type: SCRs
Factory Pack Quantity: 750
Subcategory: Thyristors
Unit Weight: 1,800 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
Electrical Vehicle DC Fast Chargers
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.