QJ8016LH4TP
Littelfuse
576-QJ8016LH4TP
QJ8016LH4TP
Mfr.:
Description:
Triacs HT Alternistor 800V 16A TO220L
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: Triacs
RoHS:
QJxx16xHx
16 A
200 A
800 V
5 uA
1.6 V
50 mA
1.3 V
35 mA
- 40 C
+ 150 C
Through Hole
TO-220-2
Tube
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Triacs
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Thyristors
Unit Weight: 2,200 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
High-Temperature Thyristor TRIACs
Littelfuse High-Temperature Thyristor TRIACs enable easier thermal management and higher surge handling capability in AC power control applications. These Littelfuse thyristors are available in 12A, 16A, 25A, 30A, and 40A variants based on their RMS on-state current, gate trigger current, and other features. Typical applications include heater control, motor speed control, lighting control, and switching relays.
QJxx16xHx 16A Alternistor TRIACs
Littelfuse QJxx16xHx 16A Alternistor TRIACs are designed to enable easy thermal management and high surge handling capability. These TRIACs operate in quadrants I, II, and III, and offer high performance in applications requiring high commutation capability. The QJxx16xHx alternistor TRIACs feature up to 600V voltage capability, 16A IT(RMS), 200A surge capability at 60Hz half cycle, and a 150°C high junction temperature. These TRIACs are halogen-free, RoHS-compliant, and recognized to UL 1557 for 2500VRMS as electrically isolated semiconductor devices. Typical applications include heater control, AC solid-state relays, light dimmers, and motor speed control.
Major Appliance Solutions
High Voltage NEC 600V+ Circuit Protection