LJ4004V8TP
Littelfuse
576-LJ4004V8TP
LJ4004V8TP
Mfr.:
Description:
Triacs 4A 400V Sens Triacs TO-251 V-PAK
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Littelfuse
Product Category: Triacs
RoHS:
REACH - SVHC:
LJxx04xx
4 A
4 A
400 V
5 uA
1.4 V
1.2 A
- 40 C
+ 150 C
Through Hole
TO-251-3
Tube
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Triacs
Factory Pack Quantity: 750
Subcategory: Thyristors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
LJxx04xx & QJxx04xx Triacs
Littelfuse LJxx04xx and QJxx04xx Triacs are 4A, high-temperature sensitive, and standard solid-state triacs designed for AC switching and phase control applications. These triacs employ sensitive type components that guarantee gate control in quadrants I and IV needed for digital control circuitry. The LJxx04xx and QJxx04xx triacs also come with standard type components that normally operate in quadrants I and III triggered from AC line. These triacs incorporate solid-state switching that eliminates arcing or contact bounce that creates voltage transients. Littelfuse LJxx04xx and QJxx04xx triacs provide restricted (or limited) Radio Frequency Interference (RFI) generation that depends on the activation point of the sine wave. Typical applications include motor speed and temperature modulation controls, lighting controls, and static switching relays.
High-Temperature Sensitive Alternistor TRIACs
Littelfuse High-Temperature Sensitive Alternistor TRIACs are a combination of space-saving packaging and high-temperature capabilities. These triacs are well-suited for IoT applications that require compact designs without the involvement of continuous high currents. The high-temperature sensitive alternistor triacs feature clip-attach assembly combined with +150°C high maximum junction temperature. These triacs also provide 8A AC control in a compact surface-mount package. The high-temperature alternistor triacs provide larger thermal margin in design and ensures higher surge capability to withstand short-duration overload conditions. Littelfuse High-Temperature Sensitive Alternistor TRIACs are suitable for motor control and large appliances, lighting AC control, building automation, and industrial control.