K2200SHRP
Littelfuse
576-K2200SHRP
K2200SHRP
Mfr.:
Description:
Sidacs SIDAC 220V HI ENERGY 2L
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 2500   Multiples: 2500
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: Sidacs
RoHS:
REACH - SVHC:
Kxxxzy
205 V to 230 V
10 uA
16.7 A, 20 A
180 V
5 uA
150 mA
1.5 V
- 40 C
+ 85 C
SMD/SMT
DO-214
Reel
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Rating: 1 A
On-State RMS Current - It RMS: 1 A
Product Type: Sidacs
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Thyristors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
K Series SIDACs
Littelfuse K Series SIDACs are bidirectional voltage triggered switches. Constructed with glass-passivated junctions, the K SIDACs provide reliable performance even in harsh operating environments. With a one-cycle surge current capability up to 20A, K Series SIDACs are ideal for dumping charged capacitors through an inductor in order to generate high-voltage pulses.