DST5100S-A
Littelfuse
576-DST5100S-A
DST5100S-A
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 5A 100V TO-277B
ECAD Model:
In Stock: 5.692
Stock:
5.692 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
28 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
REACH - SVHC:
Schottky Rectifiers
SMD/SMT
TO-277B-2
Single
Si
5 A
100 V
690 mV
120 A
60 uA
- 55 C
+ 150 C
DST
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Unit Weight: 80 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Electric Bike (e-Bikes) Solutions
In-Vehicle Communication Solutions
AC/DC Power Supply
Intelligent Outlet Solutions
Littelfuse Intelligent Outlet Solutions components feature smart outlets and light dimmers that can be controlled via apps or virtual assistants. The Littelfuse product line includes PICO® II 473 Slo-Blo® Fuses, UltraMOV 14mm Varistors, SJ SCR Switching Thyristors, Thyristor Triacs, IX4340 Gate Drivers, and 650V X2 MOSFETs. The intelligent outlets plug into or replace traditional outlets and allow users to control what is plugged into them through an app or virtual assistant. The smart light dimmers are also remotely controlled. Instead of diverting energy from the light bulb into a resistor, the modern light bulb circuit is switched off many times per second around the fluctuation of household alternating current for efficiency.