AQ24COM-01ETG
Littelfuse
576-AQ24COM-01ETG
AQ24COM-01ETG
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes AQ - CA 24V
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 7.930
Stock:
7.930 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
RoHS:
Bidirectional
1 Channel
24 V
SMD/SMT
51 V
26 V
9 A
450 W
22 pF
30 kV
30 kV
- 40 C
+ 150 C
AEC-Q101
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product: TVS Diodes
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
Reliable BMS Protection Solutions
Transient Voltage Suppressor (TVS) Diodes
Littelfuse TVS (Transient Voltage Suppression) Diodes are a broad range of circuit protection products designed to protect electronic circuits against transients and overvoltage threats such as EFT (electrically fast transients) and ESD (electro-static discharge). Lightning strikes, inductive load switching, and ESD cause electrical over-stresses associated with the transmission on data lines and electronic circuits. Offered in a variety of surface mount and through-hole circuit board mounting formats, the TVS Diode portfolio includes high peak pulse current and peak pulse power options up to 20kA and 30kW, respectively. Littelfuse TVS Diodes are chosen for the fast response time (low clamping voltage), lower capacitance, and low leakage current. TVS Diodes are available in both unidirectional (unipolar) or bidirectional (bipolar) diodes circuit configurations.
Automotive TVS Diodes
Littelfuse AEC-Q101 Qualified TVS Diodes protect sensitive electronic equipment from voltage transients induced by load dump and other transient voltage events. These AEC-Q101 qualified devices offer peak pulse power dissipation ratings of 400W (SZ1SMA) to 3000W (TPSMD). Littelfuse AEC-Q101 Qualified TVS Diodes are ideal for applications such as DC power protection and ESD protection in automotive electronics such as electronic control units, sensors, and entertainment systems, as well as in portable devices that require high reliability.