60R010XU
Littelfuse
576-60R010XU
60R010XU
Mfr.:
Description:
Resettable Fuses - PPTC 60V POLYFUSE .100A RADIAL LEADS
ECAD Model:
In Stock: 708
Stock:
708
Can Dispatch Immediately
On Order:
1.500
Expected 6/22/2026
Factory Lead Time:
17
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Ammo Pack
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: Resettable Fuses - PPTC
RoHS:
60R
PCB Mount
Radial
100 mA
60 VDC
200 mA
40 A
7.5 Ohms
- 40 C
+ 85 C
5.1 mm
Bulk
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Diameter: 7.4 mm
Length: 3.1 mm
Pd - Power Dissipation: 380 mW