0603L175SLYRT
Littelfuse
576-0603L175SLYRT
0603L175SLYRT
Mfr.:
Description:
Resettable Fuses - PPTC 6V 1.75A-HD 6A MAX
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 4000   Multiples: 4000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: Resettable Fuses - PPTC
RoHS:
Low Rho
SMD/SMT
SMD/SMT
1.75 A
6 VDC
3.5 A
50 A
60 mOhms
0603 (1608 metric)
- 40 C
+ 85 C
Reel
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Height: 1 mm
Length: 1.8 mm
Pd - Power Dissipation: 600 mW
Product Type: Resettable Fuses - PPTC
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: PPTC Resettable Fuses
Width: 0.6 mm