VCAS08LC18A500DP
KYOCERA AVX
581-VCAS08LC18A500DP
VCAS08LC18A500DP
Mfr.:
Description:
Varistors 14VAC 18VDC 0.1J 80p F 40 V 50V
ECAD Model:
In Stock: 880
Stock:
880 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Varistors
RoHS:
VCAS
MLVs
PCB Mount
SMD/SMT
0805 (2012 metric)
14 VAC
18 VDC
40 V
50 V
30 A
100 mJ
80 pF
- 55 C
+ 125 C
AEC-Q100
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KYOCERA AVX
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 1.02 mm
Length: 2.01 mm
Product Type: Varistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Varistors
Tradename: TransGuard
Width: 1.25 mm
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
TransGuard® Mulitlayer Varistors
Automotive AEC-Q200 Varistors
AntennaGuard Varistors
KYOCERA AVX AntennaGuard Varistors are a single-chip option for low capacitance varistors and feature small TVS components, standard EIA chip sizes, and fast response time to ESD strikes. The 0402/0603 size is available in capacitance values of ≤3pF and ≤12pF. Applications include laser drivers and ESD protection for RF amplifiers. The AntennaGuard/SPV varistors are offered in a low profile 0402 case size with ultra-low capacitance ESD protection, high reliability, low insertion loss, and bidirectional protection. Applications for KYOCERA AVX AntennaGuard Varistors include antennas, optics, HDMI, and RF circuits.
AVX StaticGuard MLV Transient Voltage Suppressors Expansion - Automotive Grade
Learn more
The AVX StaticGuard MLV Transient Voltage Suppressors provide ESD protection for CMOS, Bi Polar, and SiGe based systems. Typical ESD failure voltage for CMOS and/or Bi Polar is ≥ 200V.15kV ESD pulse (air discharge) per IEC 1000-4-2, Level 4, generates < 20 millijoules of energy. The AVX StaticGuard MLV Transient Voltage Suppressors offer low capacitance (<200pF) for high-speed data transmission and offer low leakage current ( IL) for battery operated equipment.
View the entire AVX StaticGuard Series
Solutions for Automotive Safety Electronics
Automotive EV/HEV Solutions
High-Temperature Automotive Varistors
KYOCERA AVX High-Temperature Automotive Varistors offer bidirectional protection and are AEC-Q200 qualified. The VTA AEC-Q200-qualified multilayer varistors allow designers to combine the circuit protection and EMI/RFI attenuation function into a single highly reliable device. The VTA series is tested, qualified, and specified for temperatures up to +175°C with no derating, and offers varistors with FLEXITERM® technology that provides up to 5mm of flexure without internal cracking. The VGAH series features a +150°C maximum temperature and is available in larger sizes than the VT series. The VGAH varistors are glass-encapsulated, providing enhanced resistance against harsh environments.