08055C474K4T4A
KYOCERA AVX
581-08055C474K4T4A
08055C474K4T4A
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT KAM21KR71H474KL NW G LOB PN 50V 0.47uF X7 A 581-KAM21KR71H474KL
ECAD Model:
In Stock: 17.939
Stock:
17.939 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
0.47 uF
50 VDC
X7R
10 %
0805
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
2.01 mm (0.079 in)
1.25 mm (0.049 in)
1.4 mm (0.055 in)
Automotive MLCCs
AEC-Q200
Automotive MLCC
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KYOCERA AVX
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Package/Case: 0805 (2012 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Capacitors
Tradename: FLEXITERM
Part # Aliases: KAM21KR71H474KL
Unit Weight: 5,500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
In order to provide additional protective packaging, AVX is
introducing an additional bag pack. All required customer
identification features of the product will be on the secondary
packing. The AVX manufacturing label that is on the reel will
not have all the required customer information. The label with
customer identification features should be removed from
the outer bag and attached to the reel. Change effective for
product with date code 1046 or later.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further assistance.
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Solutions for Automotive Safety Electronics
Automotive Ceramic Capacitors
FLEXITERM® Multilayer Ceramic Capacitors
KYOCERA AVX FLEXITERM® Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs) are designed to enhance the mechanical flexure and temperature cycling performance of a standard ceramic capacitor with an X7R dielectric. The FLEXITERM technology meets the demand for components with enhanced mechanical strength and flexibility when used in harsh environment applications, such as automobiles, and in applications where temperature variation exists. KYOCERA AVX FLEXITERM MLCCs provide up to 5mm of flexure without internal cracks, 3mm above the 2mm industry standard. In addition, these advanced MLCCs reduce circuit board flex failures and offer increased temperature cycling performance of 3,000 cycles and beyond, a base metal electrode system, and automotive and commercial grade product selections.
Automotive FLEXITERM® & FLEXISAFE® MLCCs
KYOCERA AVX FLEXITERM® and FLEXISAFE® MLCCs feature enhanced mechanical strength and are ideal for automotive and medical applications, depending on the model. These MLCCs satisfy the requirement for enhanced mechanical strength by ensuring electrical integrity is maintained while external forces are being applied to the component. KYOCERA AVX FLEXITERM MLCCs provide up to 5mm of flexure without internal cracks.