02015A200JAT2A
KYOCERA AVX
581-02015A200JAT2A
02015A200JAT2A
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 20pF C0G 0201 5% Tol
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 15000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
20 pF
50 VDC
C0G (NP0)
5 %
0201
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
0.6 mm (0.024 in)
0.3 mm (0.012 in)
0.15 mm (0.006 in)
General Type MLCCs
C0G (NP0)
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KYOCERA AVX
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Package/Case: 0201 (0603 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 15000
Subcategory: Capacitors
Type: C0G (NP0) Dielectric
Unit Weight: 0,330 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Capacitor Solutions
C0G (NPO) Multilayer Ceramic Capacitors
KYOCERA AVX EIA Class I C0G (NPO) Multilayer Ceramic Capacitors are one of the most stable capacitor dielectrics. These capacitors offer significant advantages, including a lifetime capacitance change of less than ±0.1%, which is one-fifth of that shown by other dielectrics. In addition, temperature capacitance change with C0G (NPO) is 0±30ppm/ºC, which is less than ±0.3% ΔC from -55°C to +125°C. Capacitance drift or hysteresis for C0G (NPO) ceramics is very minimal at less than ±0.05% when compared to up to ±2% for films. KYOCERA AVX C0G (NPO) formulations show no aging characteristics.