T541X158M003DH8705
KEMET
80-T541X158M03DH8705
T541X158M003DH8705
Mfr.:
Description:
Tantalum Capacitors - Polymer 3V 1500uF 2917 20% 20% ESR=12mOhms
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 100   Multiples: 100
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 100)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Tantalum Capacitors - Polymer
RoHS: N
1500 uF
3 VDC
SMD/SMT
20 %
2917
12 mOhms
450 uA
4 mm
- 55 C
+ 125 C
7343
X Case
T541 HRA
Reel
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Dissipation Factor DF: 10 %
Length: 7.3 mm
Product: Tantalum Organic Polymer Standard Grade
Product Type: Tantalum Capacitors
Ripple Current: 4.743 A
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Tradename: KO-CAP
Type: For High Reliability Applications
Width: 4.3 mm