SS11VL-R22020
KEMET
80-SS11VL-R22020
SS11VL-R22020
Mfr.:
Description:
Common Mode Chokes / Filters 250VAC 2.2A 2mH
ECAD Model:
In Stock: 508
Stock:
508 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
25 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
KEMET
Product Category: Common Mode Chokes / Filters
RoHS:
SS11VL
Vertical Mount
Through Hole
1 Channel
2 mH
2.2 A
120 mOhms
- 25 C
+ 120 C
Tray
22 mm
14.5 mm
19.5 mm
Tray
Common Mode Chokes
Line Filter
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Diameter: 22 mm
Filter Type: Common mode
Product Type: Common Mode Chokes
Factory Pack Quantity: 600
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Test Frequency: 1 kHz
Part # Aliases: UAL11VLR220200
Unit Weight: 10,800 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Transportation Solutions
Group Power Conversion Components
Smart Meter Solutions
AC Line Filters
WE-CMB Common Mode Power Line Inductors (Chokes)
SS Coils
KEMET SS Coils are offered in a wide variety of sizes and specifications. These gear-type coils feature proprietary ferrite cores and are designed for use in noise countermeasure fields. KEMET SS coils have a rectangular core with middle or small size core dimensions and low to middle current (300mA to 5A). The optimized core shape and product structure are ideal for compact applications where space is a priority. These coils are available in vertical and horizontal assemblies. Typical applications include audio-visual equipment, office automation equipment, digital appliances, and power supply devices.