R71QR41004010K
KEMET
80-R71QR41004010K
R71QR41004010K
Mfr.:
Description:
Film Capacitors 1uF 1000VDC 10% Rad
ECAD Model:
In Stock: 7.722
Stock:
7.722 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
30 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
KEMET
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
1 uF
1 kVDC
Radial
Polypropylene (PP)
27.5 mm (1.083 in)
32 mm (1.26 in)
13 mm (0.512 in)
General Film Capacitors
275 VAC
10 %
2 Pin
22 mm (0.866 in)
Straight
- 40 C
+ 110 C
R71
Tray
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MK
Lead Diameter: 0.8 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 288
Subcategory: Capacitors
Type: Polypropylene Pulse / High Frequency Film Capacitors
Unit Weight: 13,150 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Group Power Conversion Components
Low Power Polypropylene Capacitors
KEMET Low Power Polypropylene Capacitors feature a 100pF to 22µF capacitance range, 900VAC maximum voltage rating, and tolerance from 0% to 20%. KEMET Low Power Polypropylene Capacitors are ideal for deflection circuits in TV sets and high voltage and current designs. These capacitors include the following series: A70, A72, F461-F464, PHE450, PFR, R71, R73, R74, R75, and R76.
R71 Film Capacitors
KEMET R71 MKP Film Capacitors offer a 420VDC to 1000VDC voltage range and are typically used for P.F.C (Power Factor Correction). The R71 Series is constructed of metallized polypropylene film with radial leads of tinned wire and is encapsulated in a self-extinguishing solvent-resistant plastic case. KEMET R71 MKP Film Capacitors are ideal for power factor correction and pulse applications.