MPX1D2213L100
KEMET
80-MPX1D2213L100
MPX1D2213L100
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 10uH 20% 40A DCR=4.2mOhms
ECAD Model:
In Stock: 2
Stock:
2
Can Dispatch Immediately
On Order:
50
Expected 5/24/2027
Factory Lead Time:
33
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 50)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
22 mm x 22 mm x 13 mm
Shielded
10 uH
20 %
34 A
4.4 mOhms
36 A
- 55 C
+ 155 C
5.2 MHz
Standard
22 mm
22 mm
13 mm
Metal Composite
MPX
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Commercial
Brand: KEMET
Core Type: Molded
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Tradename: METCOM
Part # Aliases: UPI2X12213L100
Unit Weight: 37 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MPX Metal Composite Inductors
KEMET MPX Metal Composite Inductors are ideal for use in DC/DC switching power supplies and can be used as power inductors as well as EMI filter inductors. The inductors feature a metal composite core with high saturation characteristics that maintain function in rush current mode and are characterized by temperature-stable inductance. The series offers an inductance range from 0.10µH to 100.00µH and an operating temperature of up to +155°C. KEMET MPX Metal Composite Inductors are suitable for consumer and commercial power applications such as high-frequency DC/DC converters, PCs, servers, points of load (PoL), field-programmable gate arrays (FPGA), and battery-powered regulators.