L0806C1R5MPWST
80-L0806C1R5MPWST
L0806C1R5MPWST
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 0806 1.5uH 20% 350mA
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Power Inductors - SMD
Delivery Restrictions:
RoHS:
Power Inductor
0806 (2016 metric)
Shielded
1.5 uH
20 %
350 mA
110 mOhms
- 40 C
+ 105 C
80 MHz
Standard
2 mm
1.6 mm
1.6 mm
Ferrite
L-PWS
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Commercial
Brand: KEMET
Case Code - in: 0806
Case Code - mm: 2016
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 7.96 MHz