ELH108M100AQ2AV
80-ELH108M100AQ2AV
ELH108M100AQ2AV
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 100V 1000uF 20% 85C 2000Hrs
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
1000 uF
100 VDC
22 mm (0.866 in)
30 mm (1.181 in)
10 mm (0.394 in)
General Purpose Electrolytic Capacitors
2000 Hour
20 %
2.1 A
- 40 C
+ 85 C
2 Pin
ELH
Bulk
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dissipation Factor DF: 25
Leakage Current: 2 mA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 400
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz