C1812X473KCTAC7210
KEMET
80-C1812X473KCT7210
C1812X473KCTAC7210
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 500V .047uF X8G 1812 X8G 10% Flex Term
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 2000   Multiples: 2000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
0.047 uF
500 VDC
X8G
10 %
1812
SMD/SMT
Flexible (Soft)
- 55 C
+ 150 C
4.5 mm (0.177 in)
3.2 mm (0.126 in)
General Type MLCCs
SMD AUTO X8G HVHT150C FLEX
Reel
Brand: KEMET
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Package/Case: 1812 (4532 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Type: Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
High Voltage X7R FT-CAPs
KEMET High Voltage with Flexible Termination (HV FT-CAP) surface mount MLCCs in X7R dielectric address flex cracking, the primary failure mode of MLCCs, which is typically the result of excessive tensile and shear stresses produced during board flexure and thermal cycling. The HV FT-CAPs from KEMET offer a voltage range from 500VDC to 3000VDC and low leakage current, exhibit low ESR at high frequencies, and are used as snubbers or filters in applications such as switching power supplies and lighting ballasts. Combined with the stability of an X7R dielectric and designed to accommodate all capacitance requirements, the flex-robust HV FT-CAPs are RoHS compliant, offer up to 5mm of flex-bend capability, and exhibit a predictable change in capacitance with respect to time and voltage.  These devices offer industry-leading CV values, offering a capacitance range from 130pF to 0.33µF and an operating temperature range from -55°C to +125°C.