C0805C474K8RALTU
KEMET
80-C0805C474K8RAL
C0805C474K8RALTU
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 10V 0.47uF X7R 0805 10%
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
RoHS: N
0.47 uF
10 VDC
X7R
10 %
- 55 C
+ 125 C
2 mm (0.079 in)
1.25 mm (0.049 in)
1.25 mm (0.049 in)
General Type MLCCs
SMD Comm X7R SnPb
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KEMET
Class: Class 2
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Package/Case: 0805 (2012 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Capacitors
Type: X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Part # Aliases: C0805C474K8RAL7800
Unit Weight: 5,500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SnPb Termination Commercial SMT ≤250V Capacitors
KEMET SnPb Termination Commercial SMT ≤250V Capacitors are designed to meet the needs of critical applications where tin/lead end metallization is required. These KEMET MLCCs are available in C0G, X7R, and X5R dielectrics with capacitance values up to 22µF and case sizes ranging from EIA 0402 to 2225.
Ceramic Capacitors
Group Power Conversion Components
High CV Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs)
Commercial ≤250V MLCCs
KEMET Commercial ≤250V MLCCs offer various form factors, dielectrics, case sizes, up to 250VDC voltage, and capacitance values to give designers solutions for every possible application. These MLCCs from KEMET are available in C0G, U2J, X7R, X5R, Y5V, and Z5U dielectrics with capacitance values up to 100uF and case sizes ranging from EIA 0201 to 2225. Form factors include two-terminal surface-mount MLCCs, arrays, axial, and radial leaded termination options, including those with Sn and SnPb terminations.
Group Switch Tank Converter Products
Group Input Stage Solutions
Group Low Voltage DC Auto Infotainment Solutions
Group DC-DC Converters
Commercial "L" SnPb Termination X7R ≤250V MLCCs
KEMET Commercial "L" SnPb Termination C0G ≤250V MLCCs are Class I dielectrics designed to meet applications requiring tin/lead end metallization. Available in ten case sizes ranging from 6.3VDC to 250VDC, these fixed, temperature-stable dielectrics meet 5% minimum lead content requirements while operating between -55° and +125°C. The KEMET "L" series ceramic MLCCs excel when used in bypass or decoupling applications and frequency-discriminating circuits that do not prioritize Q and capacitance stability of characteristics. These surface-mount capacitors range from 10pF up to 22µF.