C0402C102M5GECAUTO
80-C0402C102M5GECAUT
C0402C102M5GECAUTO
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 1000pF C0G 0402 20% AEC-Q200
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
1000 pF
50 VDC
C0G (NP0)
20 %
0402
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
1 mm (0.039 in)
0.5 mm (0.02 in)
Automotive Grade MLCCs
AEC-Q200
ESD SMD Auto C0G
Reel
Brand: KEMET
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Package/Case: 0402 (1005 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Capacitors
Type: C0G Dielectric Automotive Grade MLCC
Unit Weight: 1,500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ESD-Rated Surface-Mount Capacitors
KEMET ESD-Rated Commercial and Automotive Grade Surface-Mount Capacitors are ESD qualified per HBM AEC-Q200–002. These capacitors are ideal for applications where Electro Static Discharge (ESD) events during assembly or operation could damage the capacitor or the circuit. They feature a capacitance range from 1nF to 220nF and an operating temperature range of -55°C to +125°C. KEMET ESD capacitors are available in a variety of package sizes with a choice of C0G or X7R dielectric.