ALC80F472DF100
KEMET
80-ALC80F472DF100
ALC80F472DF100
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 100V 4700uF 20% 8000Hrs
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
32 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1200   Multiples: 300
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
4700 uF
100 VDC
45 mm (1.772 in)
50 mm (1.969 in)
4 mm
8000 Hour
20 %
6.725 A
65.09 mOhms
- 40 C
+ 105 C
3 Pin
ALC80
Bulk
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Leakage Current: 1.41 mA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 300
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 100 Hz
Part # Aliases: A547EH472M100F
Unit Weight: 80 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
No hardware is included with our screw terminals. It must be purchased separately
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Group Power Conversion Components
Energy Harvesting Aluminum Electrolytic Capacitors
KEMET Energy Harvesting Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 2.5VDC to 600VDC voltage range, 1.3F maximum capacitance, and up to 20,000 hours of life. These capacitors offer high CV, high reliability, high ripple, and low ESR. KEMET Energy Harvesting Capacitors include various terminations, such as screw terminal, press-fit, snap-in, radial, and SMD.
Industrial Aluminum Electrolytic Capacitors
KEMET Industrial Aluminum Electrolytic Capacitors offer high CV, high reliability, high vibration, high ripple, and low ESR. These capacitors feature a maximum operating temperature of -55°C to +125°C, a capacitance range of 2.2µF to 1.3F, and a maximum voltage rating of 600VDC. KEMET Industrial Capacitors are available in numerous terminations, including screw terminal, press-fit, snap-in, radial, and SMD.
IoT Aluminum Electrolytic Capacitors
KEMET Internet of Things (IoT) Aluminum Electrolytic Capacitors provide a 2.5VDC to 600VDC voltage range with up to 1.3F maximum capacitance and up to 29,000 hours of life. These capacitors are available in screw terminals, press-fit, snap-in, radial, and SMD types. KEMET IoT Aluminum Electrolytic Capacitors feature high ripple, low ESR, high reliability, and high CV.
Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
KEMET Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors are available with a wide variety of life and performance options, including long life and high ripple current for demanding alternative energy and industrial applications. These snap-in capacitors feature rated voltages up to 600VDC and temperatures up to +125°C. KEMET optimizes the capacitor construction to offer an application-specific balance between required life, temperature, ripple current, physical size, and cost.
High CV Snap-in Aluminum Electrolytic Capacitors
Telecom Aluminum Electrolytic Capacitors
KEMET Telecom Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 2.5VDC to 600VDC voltage range, up to 1,2000,000µF maximum capacitance rating, and 2,000 to 18,000 hours of life. These capacitors offer long-life modules, low ESR, ultra-high CV, high reliability, and press-fit benefits. Some of these capacitors are AEC-Q200 qualified.