JN2FS10SL3-R
JAE Electronics
656-JN2FS10SL3-R
JN2FS10SL3-R
Mfr.:
Description:
Standard Circular Connector 10P R/A SOCKET PLUG
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
JAE Electronics
Product Category: Standard Circular Connector
RoHS:
Connectors
10 Position
Without Socket Contacts
Free Hanging
Crimp
Silver
Zinc Alloy
IP67
JN1/JN2
Tray
Brand: JAE Electronics
Cable Diameter: 5.7 mm to 7.3 mm
Color: Black
Contact Material: Copper Alloy
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Current Rating: 3 A
Housing Gender: Male
Mating Cycles: 500 Cycle
Mating Style: Push-Pull
Mounting Angle: Right Angle
Product Type: Standard Circular Connector
Shell Plating: Zinc
Shell Style: Plug
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 200 VAC