JN2DS10SL1-R
JAE Electronics
656-JN2DS10SL1-R
JN2DS10SL1-R
Mfr.:
Description:
Standard Circular Connector 10P STRAIGHT PLUG CRIMP SOCKET
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
182
Expected 8/11/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
JAE Electronics
Product Category: Standard Circular Connector
RoHS:
Connectors
10 Position
Without Socket Contacts
Free Hanging
Crimp
Gold
Zinc Alloy
IP67
JN1 / JN2
Tray
Brand: JAE Electronics
Cable Diameter: 5.7 mm to 7.3 mm
Color: Black
Contact Material: Copper Alloy
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Current Rating: 3 A
Housing Gender: Male
Mating Cycles: 500 Cycle
Mating Style: Push-Pull
Mounting Angle: Straight
Product Type: Standard Circular Connector
Shell Plating: Zinc
Shell Style: Plug
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 200 VAC
Unit Weight: 19 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
JN1/JN2 Waterproof Circular Connectors
JAE Electronics JN1/JN2 Waterproof Circular Connectors feature a 3A rated current, 200VAC rated voltage, and an IP67 waterproof rating. These waterproof connectors offer a one-touch lock mechanism and were developed as an interface for industrial devices. The JN1 series is an all-plastic type, while the JN2 series is a partially metal-robust type. JAE Electronics JN1/JN2 Waterproof Circular Connectors have a compact design that enables both options to be used in various applications.