MCC312-12IO1
IXYS
747-MCC312-12IO1
MCC312-12IO1
Mfr.:
Description:
Thyristor Modules 312 Amps 1200V
ECAD Model:
In Stock: 7
Stock:
7
Can Dispatch Immediately
On Order:
15
Expected 5/19/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
IXYS
Product Category: Thyristor Modules
RoHS:
REACH - SVHC:
MCC312
1.32 V
150 mA
- 40 C
+ 140 C
Screw Mount
Y1-CU
Bulk
Brand: IXYS
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Holding Current Ih Max: 150 mA
Output Current: 312 A
Product Type: Thyristor Modules
Factory Pack Quantity: 3
Subcategory: Discrete and Power Modules
Technology: Si
Type: Phase Leg
Vr - Reverse Voltage: 1.2 kV