IXTT90P10P
IXYS
747-IXTT90P10P
IXTT90P10P
Mfr.:
Description:
MOSFETs -90.0 Amps -100V 0.250 Rds
ECAD Model:
In Stock: 13
Stock:
13
Can Dispatch Immediately
On Order:
750
Expected 6/9/2026
Factory Lead Time:
37
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
RoHS:
REACH - SVHC:
Si
SMD/SMT
D3PAK-3 (TO-268-3)
P-Channel
1 Channel
100 V
90 A
25 mOhms
- 20 V, 20 V
4 V
120 nC
- 55 C
+ 150 C
462 W