IXTK120N25P
IXYS
747-IXTK120N25P
IXTK120N25P
Mfr.:
Description:
MOSFETs 120 Amps 250V 0.024 Rds
ECAD Model:
In Stock: 1.172
Stock:
1.172 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
37 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Through Hole
TO-264-3
N-Channel
1 Channel
250 V
120 A
24 mOhms
- 20 V, 20 V
5 V
185 nC
- 55 C
+ 175 C
700 W
Enhancement
PolarHT
Tube
Brand: IXYS
Configuration: Single
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Fall Time: 33 ns
Forward Transconductance - Min: 50 S
Product Type: MOSFETs
Rise Time: 33 ns
Series: IXTK120N25
Factory Pack Quantity: 25
Subcategory: Transistors
Transistor Type: 1 N-Channel
Typical Turn-Off Delay Time: 130 ns
Typical Turn-On Delay Time: 30 ns
Unit Weight: 10 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Electrical Vehicle AC Chargers
Littelfuse provides a wide range of products that are suitable for Electric Vehicle AC Chargers. Although simpler in nature compared to DC chargers, AC charging stations safely deliver AC power from the electrical grid into the vehicle. Due to space and weight constraints in the vehicle, on-board chargers and AC charging stations are typically limited to lower amounts of power (22kW or less), which means charging time is slow – taking several hours. These systems also rely on a vehicle’s on-board charger to enable the conversion of AC power from the grid into DC power to charge the vehicle’s battery. It’s critical that proper measures are taken to safeguard both the charger and vehicle.