IXTH96N20P
IXYS
747-IXTH96N20P
IXTH96N20P
Mfr.:
Description:
MOSFETs 96 Amps 200V 0.024 Rds
ECAD Model:
In Stock: 22
Stock:
22
Can Dispatch Immediately
On Order:
205
Expected 9/29/2026
Factory Lead Time:
27
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Through Hole
TO-247-3
N-Channel
1 Channel
200 V
96 A
24 mOhms
- 20 V, 20 V
5 V
145 nC
- 55 C
+ 175 C
600 W