IXTA3N100D2
IXYS
747-IXTA3N100D2
IXTA3N100D2
Mfr.:
Description:
MOSFETs N-CH MOSFETS (D2) 1000V 3A
ECAD Model:
In Stock: 809
Stock:
809 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
32 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
IXYS
Product Category: MOSFETs
RoHS:
REACH - SVHC:
Si
SMD/SMT
D2PAK-3 (TO-263-3)
N-Channel
1 Channel
1 kV
3 A
6 Ohms
- 20 V, 20 V
4.5 V
37.5 nC
- 55 C
+ 150 C
125 W
Depletion
Tube
Brand: IXYS
Configuration: Single
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Product Type: MOSFETs
Series: IXTA3N100
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Transistors
Transistor Type: 1 N-Channel
Unit Weight: 4 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
D2 Series N-Channel Depletion Mode Power MOSFETs
IXYS D2 Series 100V to 1700V N-Channel Depletion Mode Power MOSFETs are depletion mode devices that operate in a normally "on" mode, requiring zero turn-on voltage at the gate terminal. IXYS D2 series provides blocking voltages up to 1700V and low drain-to-source resistances to provide simplified control and reduced power dissipation in systems that are continuously “on," like emergency or burglar alarms.