IXFT120N15P
IXYS
747-IXFT120N15P
IXFT120N15P
Mfr.:
Description:
MOSFETs 120 Amps 150V 0.016 Rds
ECAD Model:
In Stock: 2
Stock:
2 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
39 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
IXYS
Product Category: MOSFETs
REACH - SVHC:
Si
SMD/SMT
D3PAK-3 (TO-268-3)
N-Channel
1 Channel
150 V
120 A
16 mOhms
- 20 V, 20 V
- 55 C
+ 175 C
600 W
Enhancement
HiPerFET
Tube
Brand: IXYS
Configuration: Single
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Fall Time: 26 ns
Product Type: MOSFETs
Rise Time: 42 ns
Series: IXFT120N15
Factory Pack Quantity: 30
Subcategory: Transistors
Transistor Type: 1 N-Channel
Typical Turn-Off Delay Time: 85 ns
Typical Turn-On Delay Time: 33 ns
Unit Weight: 4,500 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Polar HiPerFET Power MOSFETs
Electrical Vehicle DC Fast Chargers
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.