IXFH22N65X2
IXYS
747-IXFH22N65X2
IXFH22N65X2
Mfr.:
Description:
MOSFETs MOSFET 650V/22A Ultra Junction X2
ECAD Model:
In Stock: 176
Stock:
176 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
27 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
IXYS
Product Category: MOSFETs
RoHS:
REACH - SVHC:
Si
Through Hole
TO-247-3
N-Channel
1 Channel
650 V
22 A
160 mOhms
- 30 V, 30 V
2.7 V
38 nC
- 55 C
+ 150 C
390 W
Enhancement
HiPerFET
Tube
Brand: IXYS
Configuration: Single
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Fall Time: 10 ns
Forward Transconductance - Min: 8 S
Product Type: MOSFETs
Rise Time: 35 ns
Series: 650V Ultra Junction X2
Factory Pack Quantity: 30
Subcategory: Transistors
Transistor Type: 1 N-Channel
Typical Turn-Off Delay Time: 33 ns
Typical Turn-On Delay Time: 38 ns
Unit Weight: 6 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Ultra Junction MOSFETs
Electric Vehicle Charging Solutions
X-Class 850V - 1000V Power MOSFETs with HiPerFET™
IXYS X-Class 850V-1000V Power MOSFETs with HiPerFET™ with fast body diodes are rugged devices that display the lowest on-state resistances in the industry. This enables a very high power density in high-voltage power conversion applications. Developed using the charge compensation principle and proprietary process technology, these devices exhibit low gate charges and superior dv/dt performance. In addition, thanks to the fast soft-recovery body diode, these ultra-junction MOSFETs help reduce switching losses and Electromagnetic Interference (EMI).
X2-Class Power MOSFETs with HiPerFET™
Intelligent Outlet Solutions
Littelfuse Intelligent Outlet Solutions components feature smart outlets and light dimmers that can be controlled via apps or virtual assistants. The Littelfuse product line includes PICO® II 473 Slo-Blo® Fuses, UltraMOV 14mm Varistors, SJ SCR Switching Thyristors, Thyristor Triacs, IX4340 Gate Drivers, and 650V X2 MOSFETs. The intelligent outlets plug into or replace traditional outlets and allow users to control what is plugged into them through an app or virtual assistant. The smart light dimmers are also remotely controlled. Instead of diverting energy from the light bulb into a resistor, the modern light bulb circuit is switched off many times per second around the fluctuation of household alternating current for efficiency.
Heat Pumps
Off-Board Charger Sub-Unit Power Converters
Electrical Vehicle DC Fast Chargers
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.
Off-Highway Electric Vehicle Solutions
Littelfuse provides a wide range of solutions for off-highway electric vehicles. These electric vehicles share a similar architecture and have a power range from 48V to 400V. Off-highway electric vehicles include electric forklifts, golf carts, three-wheelers, tow tractors, compactors, and excavators.