HW1B-M5P10R
IDEC
199-HW1B-M5P10R
HW1B-M5P10R
Mfr.:
Description:
Pushbutton Switches 22mm Momentary Pushbutton Red
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
1.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
IDEC
Product Category: Pushbutton Switches
HW1B
Brand: IDEC
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Product Type: Pushbutton Switches
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Switches
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
HW1B Plastic Bezel E-Stop Pushbuttons
IDEC HW1B Plastic Bezel E-Stop Pushbuttons offer 600V rated insulation voltage, 10A rated thermal current, and tamper-proof construction. These switches feature finger-safe contact blocks with IP20 protection and include illuminated and non-illuminated pushbuttons, pilot lights, selector switches, and emergency stop switches. HW1B series switches include locking lever-removable contact blocks and are available with black plastic front bezels. IDEC HW1B Plastic Bezel E-Stop Pushbuttons meet EN60947-5-5 and SEMI S2 standards and carry UL, CA, CCC (Chinese), and TUV approvals, making them suitable worldwide.