ZH05-20DP-R
Hirose Connector
798-ZH05-20DP-R
ZH05-20DP-R
Mfr.:
Description:
Automotive Connectors
ECAD Model:
In Stock: 8.931
Stock:
8.931 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
Hirose Electric
Product Category: Automotive Connectors
RoHS:
Accessories
Retainer
20 Position
2 mm (0.079 in)
Gray (Dark Gray)
ZH05
Application: Wire-to-Board
Brand: Hirose Connector
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Description/Function: Plug Retainer
Housing Material: Polybutylene Terephthalate (PBT)
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Product Type: Automotive Connectors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Automotive Connectors
Part # Aliases: 756-2216-0-00
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
ECCN:
EAR99
ZH05 0.5mm Wire-to-Board Connectors
Hirose Electric ZH05 0.5mm Wire-to-Board Connectors offer a short-circuit, electric shock prevention design and a 2mm pitch that contributes to reducing the end product size. The female terminals are utilized on the board-side receptacle, and the live parts are covered with resin, ensuring assembly safety. High vibration resistance is achieved due to the female terminal's original 3-point contact design and the double-layered spring for stability. With a high heat resistance of up to +125°C, ZH05 connectors from Hirose Electric are suitable for automotive and high-heat applications.