JR21WR-16S(31)
Hirose Connector
798-JR21WR-16S31
JR21WR-16S(31)
Mfr.:
Description:
Standard Circular Connector
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Hirose Electric
Product Category: Standard Circular Connector
Delivery Restrictions:
RoHS:
Connectors
16 Position
Socket (Female)
21
Panel
Solder Cup
Silver
Aluminum Alloy
IP68
JR-W
Bulk
Brand: Hirose Connector
Contact Material: Copper Alloy
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Current Rating: 5 A
Flammability Rating: UL 94 V-0
Housing Gender: Female
Insert Arrangement: 21-16
Mating Cycles: 500 Cycle
Mating Style: Threaded
Mounting Angle: Straight
Product Type: Standard Circular Connector
Shell Style: Receptacle
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 100 V