DF51K-20DP-2DS(805)
Hirose Connector
798-DF51K-20DP2DS805
DF51K-20DP-2DS(805)
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings 2mm Pitch WtoB Conn 20 pos RA Header
ECAD Model:
In Stock: 520
Stock:
520 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Hirose Electric
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Shrouded
20 Position
2 mm (0.079 in)
2 Row
2 mm (0.079 in)
Through Hole
Solder Pin
Right Angle
Pin (Male)
Gold
3 mm (0.118 in)
DF51K
SignalBee
Wire-to-Board
- 55 C
+ 105 C
Tray
Brand: Hirose Connector
Contact Material: Brass
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Rating: 2 A
Flammability Rating: UL 94 V-0
Housing Colour: Black
Housing Material: Polybutylene Terephthalate (PBT)
Product Type: Headers & Wire Housings
Factory Pack Quantity: 130
Subcategory: Headers & Wire Housings
Voltage Rating: 30 V
Part # Aliases: 480-0600-0-05
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
DF51K 2mm Pitch Wire-to-Board Connectors
Hirose Electric DF51K 2mm Pitch Wire-to-Board Connectors feature a center-lock design that prevents damage while allowing high-density mounting and easy operation. The locking mechanism delivers a clear tactile click to ensure complete mating, while visually and mechanically polarized features prevent reverse or incorrect mating. Hirose Electric DF51K connectors are available in straight or right-angle options, single or dual row, and with gold or tin plating. Typical applications include medical, office, and amusement equipment, as well as industrial machinery and robots.