FFC2A36-12-0-G-R
GCT
640-FFC2A36-12-0-G-R
FFC2A36-12-0-G-R
Mfr.:
Description:
FFC & FPC Connectors 12W, 0.5mm, FFC Con, Vert, Flip-Lock, SMT, Gold, Right Footprint
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 2.995
Stock:
2.995 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
4 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1500)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
GCT
Product Category: FFC & FPC Connectors
RoHS:
FFC Connector
12 Position
0.5 mm
SMD/SMT
Vertical
Side Contact
Gold
500 mA
FFC2A36
Flip-Lock Actuator
- 40 C
+ 105 C
Reel
Cut Tape
Actuation Type: ZIF
Brand: GCT
Contact Material: Copper
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Housing Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Resistance: 50 MOhms
Mounting Style: SMD/SMT
Product Type: FFC & FPC Connectors
Factory Pack Quantity: 1500
Subcategory: FFC & FPC Connectors
Voltage Rating: 30 V