FPMR12TR7505PA
817-FPMR12TR7505PA
FPMR12TR7505PA
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 5A Pos SIP 6-14VIn .7525-5V Out
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 358
Stock:
358 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 358 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
FCL Components
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
Non-Isolated
1 Output
25 W
12 V
6 V
14 V
752.5 mV to 5 V
5 A
22.9 mm (0.902 in)
5.7 mm (0.224 in)
10.2 mm (0.402 in)