XV3550-2R7307-R
Eaton Electronics
504-XV3550-2R7307-R
XV3550-2R7307-R
Mfr.:
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors 300F 2.7V
ECAD Model:
In Stock: 64
Stock:
64 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Eaton
Product Category: Supercapacitors / Ultracapacitors
RoHS:
300 F
2.7 VDC
Snap In
35 mm (1.378 in)
53 mm
1500 Hour, 500000 Cycle
6 Ohms
- 5 %, + 10 %
Vertical
EDLC / Supercaps
- 40 C
+ 65 C
6 mm