SMBJE28CA
Eaton Electronics
504-1SMBJE28CA
SMBJE28CA
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes SMBJE - CA 28V
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 201000   Multiples: 3000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
RoHS:
Bidirectional
1 Channel
28 V
SMD/SMT
45.4 V
31.1 V
SMB (DO-214AA)
13.2 A
600 W
- 55 C
+ 150 C
SMBJ
AEC-Q101
Reel
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product: TVS Diodes
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Vf - Forward Voltage: 5 V
Unit Weight: 93 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
High Power TVS Diodes
SMBJ 600W Transient Voltage Suppressors
Eaton Electronics SMBJ 600W Transient Voltage Suppressors offer less than 1μA typical IR above 10V, and a fast response time, typically less than 1.0ps from 0V to VBR minimum. The series provides 600W peak pulse power capability at 10/1000μs waveform and excellent clamping capability. The low-profile SMB UL 94V-0 packages are designed for surface-mounted applications to optimize board space. Eaton SMBJ 600W Transient Voltage Suppressors are suitable for high-temperature reflow soldering (+260°C/40s at the terminal) and feature terminals with solder-plated leads. Ideal applications include consumer electronics, telecommunications, computing and servers, appliances, industrial automation, mobile, and wearables.