HV1625-2R7256-R
Eaton Electronics
504-HV1625-2R7256-R
HV1625-2R7256-R
Mfr.:
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors 25F 2.7V EDLC HV SERIES CYL
ECAD Model:
In Stock: 408
Stock:
408 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Eaton
Product Category: Supercapacitors / Ultracapacitors
RoHS:
25 F
2.7 VDC
Radial
7.5 mm (0.295 in)
16 mm (0.63 in)
1000 Hour
27 mOhms
- 10 %, + 30 %
Vertical
EDLC / Supercaps
- 40 C
+ 65 C
28.4 mm
HV
Bulk
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Lead Diameter: 0.8 mm
Leakage Current: 45 uA
Product Type: Supercapacitors / Ultracapacitors
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Capacitors
Type: Cylindrical
Unit Weight: 8,600 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Cooper Bussmann has been shipping the above supercapacitor
product lines using the most conservative definition. As such,
these products have been shipped under the same classification
as one of the internal chemicals used, acetonitrile. They have
been shipping as a Class 3 Hazardous Materials according to
UN1648.
In December 2010, the UN adopted a classification specifically
for supercapacitors or more technically, "electric double layer
capacitors." This classification became effective January 1,
2013 under IATA regulations. The new entry is added to the
Dangerous Goods list as follows:
Classification Cells <0.3Wh
Cooper Bussmann Products HV, PHV, M, PM Series
Cells No restrictions
Classification Cells >0.3Wh, <10Wh
Cooper Bussmann Products XB, XV Series
Cells Shipped uncharged
Capacitor shipped in Modules Must be protected against
short circuit or be
fitted with a metal strap
connecting the terminals
Cooper Bussmann will adhere to the above shipping instructions.
XV/ XB Series will be packaged in a grid which will keep the
terminals from coming in contact, and protect against short
circuit.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further assistance.
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
3a991.j.2
High-Power Supercapacitors
EDLC Supercapacitors
Capacitors
HB / HV Supercapacitors
HV 2.7V Supercapacitors
Eaton Electronics HV 2.7V Supercapacitors are high-reliability, high-power, ultra-high capacitance energy storage devices utilizing electrochemical double-layer capacitor (EDLC) construction. The capacitors feature low ESR for high power density with environmentally friendly materials for a Green power solution. The series has a capacitance range of 1.0F to 100F, a maximum working voltage of 2.7V, and a temperature range of -40°C to +85°C. The HV 2.7V Supercapacitors are ideal for backup power, pulse power, and hybrid power systems.