HCM1A1707-2R2-R
Eaton Electronics
704-HCM1A1707-2R2-R
HCM1A1707-2R2-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 2.2uH 28A AEC-Q200
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 200   Multiples: 200
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 200)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Inductor
17.2 mm x 16.85 mm x 7 mm
Shielded
2.2 uH
20 %
24 A
2.65 mOhms
28 A
- 55 C
+ 155 C
Standard
17.2 mm
16.85 mm
7 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
HCM1A
Reel
Application: High Current
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Molded
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz